W ramach skoordynowanej międzynarodowej operacji pod kryptonimem “PowerOFF”, funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zatrzymali cztery młode osoby podejrzane o tworzenie i sprzedaż oprogramowania służącego do przeprowadzania ataków DDoS. Działania, prowadzone na terenie czterech województw, są częścią szerszej, międzynarodowej inicjatywy wymierzonej w platformy oferujące tego typu nielegalne usługi.
Zatrzymania i Zarzuty
Funkcjonariusze CBZC, działając na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie, przeprowadzili zatrzymania na terenie województw: łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego. Zatrzymani to młodzi ludzie w wieku od 19 do 22 lat.
Postawiono im zarzuty wytwarzania programów komputerowych przystosowanych do popełniania przestępstw, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Dodatkowo, trzem z czterech zatrzymanych osób przedstawiono również zarzuty prania pieniędzy, za co grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Sąd Rejonowy w Lublinie, na wniosek prokuratury, zastosował wobec wszystkich zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Międzynarodowy Wymiar Operacji “PowerOFF”
Operacja “PowerOFF” to wieloaspektowe i trwające działania wymierzone w platformy internetowe oferujące usługi subskrypcyjne do przeprowadzania ataków DDoS (Distributed Denial of Service). Ataki te polegają na przeciążeniu serwera, usługi lub strony internetowej ogromną ilością zapytań lub danych, co prowadzi do jej spowolnienia lub całkowitej niedostępności. W operacji bierze udział 15 państw, w tym Australia, Brazylia, Kanada, Finlandia, Francja, Niemcy, Japonia, Łotwa, Holandia, Polska, Portugalia, Szwecja, Rumunia, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Działania te są koordynowane m.in. przy wsparciu Europolu.
Zabezpieczone Mienie
Podczas przeszukań miejsc zamieszkania zatrzymanych, policjanci zabezpieczyli obszerny materiał dowodowy. Wśród zajętych przedmiotów znalazły się komputery, dyski twarde, telefony komórkowe, karty SIM oraz karty płatnicze. Ujawniono i zabezpieczono również sprzętowe portfele kryptowalutowe, na których znajdowały się aktywa o łącznej wartości około 115 tysięcy złotych. Ponadto, zabezpieczono gotówkę i pojazdy należące do podejrzanych. Łączna wartość zabezpieczonego mienia przekroczyła 200 tysięcy złotych.
Znaczenie Działań i Główne Przesłanie
Działania polskich organów ścigania, we współpracy z międzynarodowymi partnerami w ramach operacji “PowerOFF”, stanowią wyraźny sygnał, że cyberprzestępczość, w tym tworzenie i dystrybucja narzędzi do ataków DDoS, jest traktowana z pełną powagą. Skuteczne namierzenie i zatrzymanie sprawców pokazuje determinację w zwalczaniu tego typu zagrożeń. Głównym przesłaniem płynącym z tych działań jest fakt, że polskie służby aktywnie ścigają i pociągają do odpowiedzialności karnej osoby zaangażowane w cyberprzestępczą działalność, a współpraca międzynarodowa odgrywa kluczową rolę w walce z przestępczością w sieci.